معرفی فاسقان در قرآن کریم

معرفی فاسقان در قرآن کریم

قرآن کریم

گروه دیگری را که خداوند در قرآن کریم به توصیفشان می‌پردازد فاسقان هستند. فسق به معنای خروج از حق می‌باشد.

(1) پس به کسی که از راه حق خارج شده باشد، فاسق گویند. 

«... الفاسقین. الَّذِینَ یَنقُضُونَ عَهْدَ اللهِ مِن بَعْدِ مِیثَاقِهِ وَ یَقْطَعُونَ مَا أَمَرَ اللهُ بِهِ أَن یُوصَلَ وَ یُفْسِدُونَ فِی الأَرْضِ أُولَـئِکَ هُمُ الْخَاسِرُونَ)بقره/27) ؛ کسانی که پیمان خدا را پس از بستن آن می‌شکنند و آنچه را که خدا به پیوستن آن فرمان داده، می‌گسلند و در زمین فساد می‌کنند، زیانکارانند .»

در آخر آیه گذشته، سخن از اضلال فاسقان است و در این آیه خداوند با ذکر سه صفت، فاسقان را کاملا معرفى مى‌کند:

«الذین ینقضون عهدالله من بعد میثاقه؛ فاسقان کسانى هستند که پیمان خدا را پس از آن که محکم ساختند مى‌شکنند.»

انسان‌ پیمان‌هاى مختلفى با خدا بسته است؛ از جمله پیمان توحید و خداشناسى، پیمان عدم تبعیت از شیطان و هواى نفس، ... ولی فاسقان همه این پیمان‌ها را شکسته و سر از فرمان حق برتافته، و از خواسته‌هاى دل و شیطان پیروى مى‌کنند .

این پیمان کجا و چگونه بسته شد؟

در اینجا این سؤال پیش مى‌آید که ما هرگز به خاطر نداریم که پیمانى با پروردگارمان در گذشته در این زمینه‌ها بسته باشیم؟ ولى با توجه به یک نکته، پاسخ این سؤال روشن مى‌شود و آن این که خداوند در عمق روح و باطن سرشت انسان، شعور مخصوص و نیروهاى ویژه‌اى قرار داده که از طریق هدایت آن می‌تواند، راه راست را پیدا کند و از شیطان و هواى نفس تبعیت ننماید، و به دعوت رهبران الهى پاسخ مثبت داده و خود را با آن هماهنگ سازند.

شاهد دیگر براى این سخن، جمله‌اى است که در نخستین خطبه نهج البلاغه از امیر مؤمنان على علیه‌السلام  مى‌خوانیم: خداوند، پیامبران خویش را یکى پس از دیگرى به سوى مردم فرستاد تا از آنها بخواهند که به پیمان فطرى خویش عمل کنند .

...................................

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=40707

تصاویر زیباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نویسان،آپلودعکس، کد موسیقی، روزگذر دات کام http://roozgozar.com

 

با توجه به قرآن کریم منافقان هم فاسق هستند

 

المُنافِقونَ و المُنافِقاتُ بعضُهُم مِن بَعضٍ یأمرونَ بالمُنکَر و یَنهَونَ عَنِ المعروفِ و یَقبِضونَ ایدیهم نسُو الله فنسیهُم اِنّ المُنافِقینَ هُمُ الفاسِقون

 

 «67 سوره مبارکه توبه»

http://cashkol.blogfa.com/post-14.aspx

 

 تصاویر زیباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نویسان،آپلودعکس، کد موسیقی، روزگذر دات کام http://roozgozar.com

 

فسق و فاسق در قرآن

فاسق کسی است که میل به گناه دارد(تربیت کتاب العین، ج ۳، ص ۱۳۹۶) و ترک امر خدا کرده و از طریق حق خارج شده و عصیان می ورزد(لسان العرب، ج ۱۰، ص ۲۶۲) و از محدوده شریعت خارج می شود. نوعا فاسق در شریعت اسلام و فرهنگ قرآن بر کسی اطلاق می شود که ملتزم و مقر به حکم شرع باشد و خلاف آن عمل کند.(مفردات الفاظ قرآن کریم، راغب اصفهانی، ص ۶۳۶)

خداوند در آیاتی کسانی که مردار می خورند(مائده،‌آیه ۳)، یا از گوشت ذبح شده حرام که نام خدا برآن برده نشده می خورند(همان؛ انعام، آیات ۱۲۱ و ۱۴۵) یا از گوشت قمار (مائده، آیه ۳)، یا خون ریخته شده(انعام،‌آیه ۱۴۵)، یا گوشت خوک(همان) می خورند،‌ عنوان فاسق یاد می کند. این ها مسلمان هایی هستند که با این که حرمت این امور را می دانند ولی با این همه گوشت خوک می خورند و یا از گوشت هایی که حلال نیست استفاده می کنند. زنا، هم جنس گرایی و مانند آن نیز از دیگر مصادیق فسق است که در آیات قرآنی به آن اشاره شده است.

انسان فاسق مسلمانی است که ایمان قوی ندارد و اسلام او مانع از انجام محرمات نمی شود و اهل تقوا نیست(مائده،‌آیات ۸۰ و ۸۱ ؛‌بقره، ایه ۲۸۲) چنین انسانی از نظر قرآن فردی محبوب خداوند نیست و اسلام او برای او فایده ای در دنیا و آخرت جز همان حفظ شهروندی ظاهری و عدم تعرض از سوی مسلمانان نخواهد داشت.

.....................................

فسق می تواند شخص را به گمراهی(بقره، ایه ۲۶) و درنهایت به کفر بکشاند.(بقره، ایه ۹۹؛ آل عمران، ایه ۱۱۰؛ توبه، آیه ۸۰؛ یونس، ایه ۳۳ و آیات دیگر)

خداوند در آیاتی از جمله آیه ۵۹ سوره بقره، ۱۶۵ سوره اعراف،‌ ۱۶ سوره اسراء و ۳۴ و ۳۵ سوره عنکبوت به انسان ها هشدار می دهد که فسق و فجور یکی از مهم ترین عوامل نابودی و فروپاشی جوامع بشری است. بنابراین می بایست مسئولان و رهبران جامعه مواظب باشند تا فسق در جامعه رواج نیابد و گسترش پیدا نکند؛ زیرا افزایش نابهنجارهای در جامعه عامل نابودی تمدن و جامعه بشری است.

به هر حال،‌انسان های فاسق نه تنها خود محروم از رحمت و مغفرت الهی(توبه، ایات ۷۷ و ۸۰ ؛ منافقون، ایه ۶) و محروم از رضوان الهی(توبه، ایه ۹۶) و نیز هدایت خاص الهی(مائده، آیه ۱۰۸؛ توبه، آیات ۲۴ و ۸۰) و نفرین الهی(مائده، آیات ۲۴ و ۲۵) هستند بلکه موجب نابودی جوامع بشری می شوند و عذاب خدا را برای جامعه خویش به ارمغان می آورند.

http://somamus.com/?p=4171

 

/ 0 نظر / 33 بازدید