قرآن کریم

 


إِنَّ هَذَا الْقُرْءَانَ یَهْدِى لِلَّتِى هِىَ أَقْوَمُ

این قرآن بر استوارترین راه سعادت راهنمایی می کند

(سوره اسراء آیه 9)

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=23673&p=360867

مطالبی پیرامون آیین زرتشت

...................

زرتشتی‌ها معتقدند که‌روح‌آدمی‌پس‌از مرگ‌در عالم ‌دیگری‌زندگی‌می‌کند . زندگی‌او براساس‌کارهای‌دنیوی‌اش‌ می‌باشد. فرد اگر نیکوکار باشد، در زندگی‌پس ‌از مرگ‌، متنعم‌می‌شود و از زشت‌کاری‌خویش‌معذب‌ می‌گردد.(4)
آنان ‌به ‌بهشت‌، جهنم‌ و ‌اعتقاد دارند.(5)
در این ‌باورها (مبدأ، معاد و نبوت‌ عامه‌) بین‌ اسلام ‌و زرتشت ‌اشتراک ‌هست‌. در مسائل‌اخلاقی‌همانند راستگویی‌ و پرهیز از دروغ ‌نیز دو آیین‌تا حدودی‌ مشترک‌اند. جایی‌که ‌شعار زرتشتیان ‌پندار نیک‌، گفتار نیک ‌و کردار نیک ‌است‌، و می‌گویند: راستگویی‌آدمی ‌را بهشت ‌و دروغگویی ‌به ‌جهنم‌سوق‌می‌دهد. شبیه ‌این ‌اعتقاد در اسلام‌ هم‌ وجود دارد که‌گفته‌شده‌: نجات‌در صداقت‌و هلاکت‌در دروغگویی‌است‌.
اما جدای‌از این‌چند امر مشترک‌، در بسیاری‌از امور متفاوت‌هستند‌، مثلاً دین ‌اسلام‌ بر محور رهنمودهای‌پیامبر اسلام‌، وحی‌به‌ حضرت‌ و قرآن ‌قرار دارد .که ‌زرتشتی‌ها قبول‌ندارند.
آنان‌آتش ‌را مقدس‌می‌شمارند و در آتشکده‌ها آتش ‌را فروزان ‌نگاه‌ می‌دارند. پیراهن‌مقدس‌(سه‌ره‌) را طی‌مراسمی‌به‌تن‌پسران‌ می‌پوشانند . ریسمان‌مقدس‌(کسستی‌) را بر کمرشان‌می‌بندند. کالبد ‌مردگان‌را در دخمه ‌می‌نهند . آن ‌را غذای‌لاشخورها می‌سازند.(6) این‌ها را مسلمانان‌قبول‌ندارند .
در اعتقاد زرتشتیان‌جهان ‌از دو نظام‌خیر و شر تشکیل‌شده‌است‌. ذات‌خوب ‌به ‌همراه ‌شش‌ فرشته‌ روح‌های‌جاویدان ‌و ازلی ‌را تشکیل‌می‌دهند .
ذات‌بد ‌همراه‌شش‌فرشتة‌شر، هفت‌روح‌خبیث‌ را تشکیل‌می‌دهند.(7)
زردشتی‌های ‌به ‌ازدواج‌ با محارم ‌روی‌می‌آورند،(8) که‌ در اسلام ‌پذیرفته ‌شده ‌نیست‌. در اسلام ‌مسائل‌احکامی ‌و آنچه‌که‌به ‌عنوان ‌فروع‌ دین‌ معروف ‌است‌، در ده‌عنوان‌: نماز، روزه‌، حج‌، جهاد، امر به‌معروف‌، نهی‌از منکر، زکات‌، تولی‌ و تبری‌، خلاصه‌می‌شود . ‌این‌ها را زردشتی‌ها قبول‌ندارند.(9). از همه مهم تر اینکه که - متاسفانه- بخش وسیعی از مفاهیم و آموزه‌های دین زرتشت تحریف شده است، نمی‌توان از این دین پیروی کرد. در حقیقت این دین باید جای خود را به اسلام بدهد. بر این اساس پیروان ادیان الهی وظیفه دارند اسلام را بپذیرند، زیرا که اسلام عصاره ادیان الهی است. البته معنایش این نیست که آنان مجبور به پذیرش اسلام باشند؛ آنان در انتخاب دین آزادند، ولی خیر و صلاح انسان ها در پیروی دین اسلام تامین می‌شود.
در خصوص تبلیغ از دین زرتشت باید گفت : از آن جائی که زرتشتیان از اقلیت های مذ هبی هستند، بر اساس قانون جمهوری اسلامی ایران در انجام مراسم عبادی ومذهبی خود آزاد می باشند، اما اینان در رسانه ها و مطبوعات حق تبلیغ ندارند. اگر تبلیغ می کنند خلاف مقررات است .
.....................

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=12895&p=360873

 


نوشته شده در پنجشنبه ۸ مهر ،۱۳۸٩ساعت ۱:۳٧ ‎ب.ظ توسط ن.غ| نظرات ()
طبقه بندی:  

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin