قرآن کریم

پرسش:

سلام میخواستم بپرسم چه کسانی در قیامت حق شفاعت دارند؟

پاسخ:

دسته ای از آیات شفاعت را حق خاص خداوند می دانند : «قل لله الشفاعه جمیعا ؛ شفاخعت حق خداست » ( سوره ی زمر 44 ) و نفی می کند که شفاعت حق دیگری باشد و دسته ای دیگر از آیات شفاعت را برای غیر خدا هم ثابت می کنند «من ذاالذی یشفع عنده الا باذنه » (سوره ی بقره آیه ی 225 )کسانی هستند که نزد خداوند شفاعت می کنند . به نظر می رسد که در بدو امر و این دو دسته از آیات با هم تنافی و تضاد داشته باشند . برای رفع این مسأله باید از خود قرآن کمک بگیریم . اگر ما می گوییم خداوند حق شفاعت را دارد به این معناست که مالک شفاعت خداست ، شفاعت اصالتاً حق خداست ، خداوند است که مالک حقیقی شفاعت است .

در قرآن کریم (سوره ی مریم آیه ی 87 )آمده است : «لا یملکون الشفاعه الا من اتخذ عند الرحمن عهدا ؛ هیچ کس مالک شفاعت نیست مگر اینکه خدا به او تعهدی داده باشد ».پس مالک حقیقی شفاعت خداست اگر دیگران می توانند شفاعت بکنند به تبع اذن خداست ، یک شرایط خاصی حاصل می شود خداوند حق خودش را به دیگران واگذار می کند ولی حقیقتاً حق اوست نه حق غیر او ، در آیه ی دیگری (سوره ی طه ، آیه ی 109 ) می فرماید که :

«یومئذ لا تنفع الشفاعه الا من اذن له الرحمن و رضی له قولا »، در روز قیامت شفاعت احدی سود نمی بخشد مگر آنکه طایفه ای که خداوند از گفتار آنها راضی باشد

«و من اذن له الرحمن » و خداوند به آنها اذن داده باشد .

 

.....

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=27115&p=486570

 

 

 

http://www.askquran.ir

میلاد حضرت امام رضا ع مبارک باد

 


نوشته شده در یکشنبه ۱٧ مهر ،۱۳٩٠ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ توسط ن.غ| نظرات ()
طبقه بندی:  

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin