قرآن کریم

 اگر نظر مسیحیت درمورد مصلوب شدن حضرت عیسی ع را بیان نماییم :

چرا حواریون عیسی در زمان مصلوب شدنش فرار اختیار کرده و هیچیک به دفاع از او برنخاستند؟

مسیح دعوت خود را در میان قوم یهود آغاز نمود، قوم لجوج و متعصبی که پذیرش هیچ دعوت جدیدی را نداشتند.
این وضعیت خاص، نشر دعوت جدید را با پیچیدگی و مشکل مواجه می نمود. این بود که مسیح از میان مردمِ عادی قوم خود، دوازده تن را به تعداد اسباط موسی، جهت یاری دین خدا برگزید.
این افراد عبارت بودند از:
پطرس و برادرش اندریاس، یعقوب ابن زبدی و یوحنّا برادرش، فیلپّوس، برتولما، ثوما، متّی (لاوی) شمعون قِنَعنِی غیور، لبیّ (ثدیّ)، یعقوب بن حلفا و یهودای اسخر یوطی.
چهره ای که انجیل ها از حواریون ارائه می نمایند،
متفاوت است. گاه از آنها به عنوان رسولانی صدیق و امین یاد می کنند که نهایت تلاش خود را در حمایت از مسیح به کار بسته اند؛ و (گاه) عنوان انسانهایی با ایمانی ضعیف، نفهم و ترسو که سرور خود مسیح را در لحظات بحرانی گرفتاری، تنها گذاشته و منکر هرگونه شناخت و ارتباط با وی شده اند.
این تصاویر متضاد، هاله ای پیرامون شخصیت حواریون ایجاد نموده که ما را در دست یابی به شخصیت حقیقی آنها دچار سردرگمی می نماید. امّا قرآن، رسالت معرفی حواریون مسیح را به بهترین نحو، به انجام رسانده است.
قرآن از حواریون به عنوان انسان هایی پاک یاد می کند که با عشق و ایمان به مسیح، به حمایت از دین خدا برخاسته و در این باره ذره ای تردید به خود راه نداده است.
قرآن که فضائل اخلاقی مسیح را در یاری رساندن دین خدا، مایه سرمشق همة انسانهای با ایمان می داند.

..........................

قرآن، آنها را الگوی عملی برای مؤمنان دانسته و به انسانهای با ایمان سفارش می کند که همچون حواریون، یارانِ خدا باشند.[15]

و اینکه آنها یک لحظه در راستگویی و صداقت مسیح شک نکرده اند.[16] با این بیان روشن و بدون تعارض، چهره حقیقی حواریون، از پسِ پردة ابهام زمان خارج و آنها را به عنوان شخصیت هایی مؤمن و فداکار که شایستة الگو بوده اند،
پیش رویمان قرار می دهد.
منابعی برای مطالعه بیشتر:
1. بحارالانوار، علامه مجلسی، ج 14، ص 272-282، چاپ بیروت. 2. منشور جاوید، جعفر سبحانی، ج 12، ص 384-400، مؤسسه امام صادق. 3. تفسیر نمونه، ناصر مکارم شیرازی، ج 2، ص 425-427، دارالکتب اسلامی.

http://www.askdin.com/showthread.php?t=5190نوشته شده در سه‌شنبه ٢۳ شهریور ،۱۳۸٩ساعت ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ توسط ن.غ| نظرات ()
طبقه بندی:  

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin