قرآن کریم

بزرگترین مانع در شناخت قرآن

 

قرآن
از آنجا که در قرآن ، معجزه جاودانه الهی ، همه چیز نشان از بی نهایت دارد و حد و مرزی برای معانی آن وجود ندارد ،( تفسیر صافی ، ج 1 ، ص 59)می‌توان نتیجه گرفت که راه درست فهمیدن قرآن ، تحلیل ذهنی آدمی نسبت به آیات آن نیست و معیارها و مقیاس های اعتباری و قراردادی بشر در برابر این دریای بی انتها از ارزش و اعتبار چندانی برخوردار نخواهد بود.
................................

"ظلم"، بزرگترین مانع برای فهم قرآن

از دیدگاه قرآن تنها مانع فهم شایسته و به حق قرآن،  "ظلم"، با توجه به معانی و مصادیق گسترده آن می باشد ، و بر طبق آیه 82 سوره اسرا ، تنها ظالمان هستند که از هدایت و رحمت و فهم درست قرآن محرومند .

از بهترین آیاتی که در فهم قرآن به روشنی سخن می‌گوید آیه ؛ « وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاء وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ وَلاَ یَزِیدُ الظَّالِمِینَ إَلاَّ خَسَارًا ؛  و ما از قرآن آنچه را فرو می‌فرستیم شفای دل و رحمت الهی برای اهل ایمان است و ستمگران را جز زیان چیزی نمی‌افزاید . » (اسراء/ 82)، می باشد .

 

.....................................

افرادی می توانند از فهم قرآن و هدایت شایسته قرآنی به زیبایی استفاده کنند که از ظلم به دور بوده  و در عین سلامتی و امنیت کامل برخوردار هستند ؛" آنان که ایمان آورده و ایمان خویش را با ستم نپوشاندند ، به امنیت و آرامش دست یافته و آنان هدایت شدگانند
قرآن

مؤمنان نیز از ستم به دور نمی باشند!

از سوی دیگر این گونه نیست که چون کسی ایمان آورد ، دیگر از ظلم بدور است و از درک کامل حقایق و فهم درست همه آیات الهی بهره مند است ، بلکه هر اندازه ایمان خویش را با ظلم قرین نکرده باشد از فهم به حق آیات قرآن سود می‌برد و هر اندازه که از ایمان و مراتب آن بهره کمتر دارد هم به ستم آلوده شده و هم در درک آیات الهی با بهره های نادرست ، قرین می‌گردد .

 

همه به یک اندازه از قرآن ، بهره نخواهند برد!

شخص با ایمان باید سعی کند که ایمان خود را به ستم نیالاید ؛ " آنان که ایمان آورده و ایمان خویش را به ظلمی نپوشاندند ..." (انعام/ 82)

این آیه به طور ضمنی اشاره به این دارد که ایمان با ظلم، با هر معنا و مصداق آن،( اصول کافی ، ج2 ، ص432) می‌تواند پوشیده شود و همه مومنان و مسلمانان به یک اندازه از قرآن بهره نمی‌برند ، زیرا همه در یک درجه از ایمان قرار ندارند .

 

........................

http://www.tebyan.net/religion_thoughts/articles/quranicarticles/2011/2/5/154329.html

 

 

 

 

 


نوشته شده در یکشنبه ۱٧ بهمن ،۱۳۸٩ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ توسط ن.غ| نظرات ()
طبقه بندی:  

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin