قرآن کریم

حواریون حضرت عیسی ع کیستند؟

حواریون عیسی دوستان و شاگردان خاصّ حضرتش بودند که به وی از صمیم دل ایمان آورده بودند و آیین او را پس از غیبت مسیح در جهان انتشار دادند و آنها دوازده نفرند و اسامی ایشان به قرار زیر است:.

1 . شمعون پطرس؛ 2 . اندریاس برادروى؛ 3 . یعقوب؛ 4 . یوحنا برادروى؛ 5 . فیلسیبوس؛ 6 . برتونما؛ 7 . لوقا؛ 8 . متی که گاه به او لاوی نیز می گویند؛ 9 . شمعون غیور؛ 10 . لیبوس که گاهی به او یهودا گفته می شود؛ 11 . یعقوب صغیر النیوس؛ 12 . یهودای اسخریوطى.

.................

قرآن حواریون عیسی را چنین معرفی می کند:.

1 . آنان یاران خدا بودند هنگامی که مسیح، بنی اسرائیل را به آیین خود دعوت نمود و معجزات خود را برای آنها شمرد و اعلام کرد که من تصدیق کننده تورات و در عین حال حلال کننده برخی از حرام ها می باشم، در این هنگام احساس کرد اکثریت بنی اسرائیل در فکر کفر و انکار و اعراض از رسالت وی می باشند، لذا برای این که یاران خود را از دیگران تمیز دهد ندای خود را بلند کرد و گفت:.

(... مَنْ أَنْصارِی إِلَی اللّهِ قَالَ الْحَوارِیُّونَ نَحْنُ أَنْصارُ اللّهِ امَنَّا بِاللّهِ وَاشْهَدْ بِأَنّا مُسْلِمُونَ؛(4).

وقتی که حضرت عیسی از آنان احساس کفر و انکار نبوت نمود گفت: یاران من برای راهنمایی مردم به سوی خدا کیست! حواریون گفتند: ما یاران خداییم. به او ایمان داریم و گواه باش که ما در برابر او تسلیم هستیم).

در آیه مورد بحث هم، همین مطلب را از آنان نقل می کند. لطفاً به خود آیه و ترجمه آن در آغاز بحث مراجعه کنید.

........................................

خداوند متعال می فرماید:
«وَ الذَّینَ یَنقُضُونَ عَهدَ اللهِ مِن بَعدِ مِیثاقِهِ وَ یَقطَعُونَ ما أَمَرَ اللهِ بِهِ أَن یُوصَلَ وَ یُفسِدُونَ فِِی الأرضِ اُولِئکَ لَهُمُ اللَّهنَة وَ لَهُم سُوءُ الدّار». 19
«وآنان که پیمان خدا را پس از محکم کردنش می شکنند و پیوندهایی را که خداوند به برقراری آن دستور داده، قطع می نمایند و در زمین فساد می کنند، لعنت و بدی (مجازات) سرای آخرت برای آنان است».

19 . سوره ی رعد : آیه ی 25

 

.................................

ملاک سعادت وشقاوت از دیدگاه قرآن کریم8

 ملاک سعادت اخروی، ایمان و عمل صالح است و ملاک شقاوت اخروی، کفر و ...

آری آنکس که اعمال زشت اندوزد و گناه و خطایش بر او احاطه نماید اهل آتش خواهد بود و در آن جاویدان خواهد ماند، و (در مقابل) آنها که ایمان آورده عمل صالح پیشه ساختند، اینان (بحق) اهل بهشتند و در آن جاویدان و متنعم خواهند بود".10
از آیات فوق بخوبی روشن است که ملاک سعادت جاوید اخروی از دیدگاه قرآن چیست و در مقابل چه عواملی باعث شقاوت اخروی و دخول در آتش می شوند.

http://kalaam.persianblog.ir/post/51

 

.........................................

توبه نصوح یعنی چه ؟

  خداوند میفرماید: «یاایها الذین امنوا توبوا الی اللهِ توبةً نَصوحا...» ای کسانی که ایمان آوردهاید! به سوی خدا توبه کنید، توبهای خالص،....  «نصوح» به معنی خیرخواهی خالصانه است. لذا به عسل خالص، ناصح گفته میشود. و توبه نصوح باید خالص و محکم باشد. در حدیثی پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند: «توبه نصوح آن است که شخص توبه کننده به هیچ وجه بازگشت به گناه نکند، آن چنانکه شیر هرگز به پستان باز نمیگردد . این تعبیر لطیف بیانگر این است که توبه نصوح چنان انقلابی در انسان ایجاد میکند که راه بازگشت به گذشته را به کلی بر فرد خطاکار میبندد از آنچه بیان شد وجه تسمیه توبه نصوح نیز واضح میشود.

http://mosafer-karbala.persianblog.ir/tag/%D8%AA%D9%88%D8%A8%D9%87_%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86_%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DA%AF%D8%B4%D8%AA

 

 

 

 


نوشته شده در چهارشنبه ۱۳ بهمن ،۱۳۸٩ساعت ۱:٠٠ ‎ب.ظ توسط ن.غ| نظرات ()
طبقه بندی:  

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin