قرآن کریم

بهترین دوست کیست؟

 

سوره فرقان چهل و دومین سوره است که بعد از «یس» در مکه نازل گردید در ترتیب فعلى قرآن مجید سوره بیست و پنجم مى‏باشد.سوره فرقان به سوره نور (سوره قبل از آن) متصل است و این اتصال نظیر به نظیر است. در پایان آن سوره این جمله بود: «أَلا إِنَّ لِلَّهِ ما فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ ...» و در آغاز این سوره نیز چنین است:  «لَهُ مُلْکُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ ...» این سوره هفتاد و هفت آیه دارد و در مکّه نازل شده است. در تفسیر خازن آمده که  داراى هشتصد و نود و دو کلمه و سه هزار و هفتصد و سى حرف است.

در آیه‏ى اوّل این سوره، از قرآن، به فُرقان تعبیر شده است که به معناى جدا کننده‏ى حقّ از باطل مى‏باشد. لذا این سوره، «فرقان» نام گرفته است.

این سوره شامل آیاتى درباره‏ى بهانه‏هاى مشرکان و پاسخ آنان، سرگذشت اقوام پیشین همچون اصحاب رسّ، حسرت مردم در قیامت، نشانه‏هاى توحید و عظمت خداوند در طبیعت و مقایسه‏ى مؤمنان با کافران مى‏باشد. امّا مهم‏ترین بخش آیات این سوره درباره‏ى ویژگى‏هاى «عباد الرّحمن» یعنى بندگان راستین خداوند مى‏باشد که از آیه‏ى 63 تا پایان سوره را در برگرفته است.

..............................

تنهایى، از رفیق بد بهتر است. (بحار، ج 77، ص 173)

از پیامبر (صلوات اللَّه علیه) پرسیدند: بهترین دوست کیست؟ فرمود: کسى که دیدارش شما را به یاد خدا بیندازد، و گفتارش به علم شما بیفزاید و کردارش یاد قیامت را در شما زنده کند. (تفسیر قرطبى)

حضرت على (علیه السلام) فرمود: رفیق خوب، بهترین فامیل است. (غرر الحکم)

http://tebyan-zn.ir/News-Article/quran/2011/1/22/18144.html

ترتیبها  25    سوره  الفرقان   آیاتها  77   مکیه

تَبَارَکَ الَّذِی نَزَّلَ الْفُرْقَانَ عَلَىٰ عَبْدِهِ لِیَکُونَ لِلْعَالَمِینَ نَذِیرًا «1»

همیشه سودمند و با برکت است آنکه فرقان را [که جدا کننده حق از باطل است] به تدریج بر بنده‏اش نازل کرد ، تا براى جهانیان بیم دهنده باشد . « 1»

 

http://www.erfan.ir/farsi/quran/quran_proj/display/display.php

 

گوگل

 

 

 


نوشته شده در یکشنبه ۳ بهمن ،۱۳۸٩ساعت ٦:٥٩ ‎ب.ظ توسط ن.غ| نظرات ()
طبقه بندی:  

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin