قرآن کریم

راه پیرو امام حسین ع شدن و مستجاب الدعوه شدن :

 

 

از امام صادق (علیه السلام) در روایتى آمده است که یکى از

صحابه ی رسول خدا از آن حضرت خواست که او را راهنمایی کند

تا خداوند وى را مستجاب الدعوه قرار دهد. حضرت فرمود: غذایت را

حلال گردان ، مستجاب الدعوه مى شوى .........

 

امام حسین(ع) به لشکر عمر سعد فرمود :

شکمهایتان از حرام پر شده و بر دلهایتان مهر خورده است.

دیگر حق را نمی پذیرید و به آن گوش نمی دهید.3

http://www.niksalehi.com/din-andishe/archives/126221.php

فلسفه زیارت چیست؟

 

عوامل آرامش روح و روان

..............

2 ـ دومین عامل آرامش روح و روان انسان پاکی زندگی از حرام است و حلال خالص بودن رزق و درآمد انسان . پرهیز از حرام و اموال شبه ناک بهترین راه برای آرامش و تزکیه انسان است . در این مورد مطالعه و دقت در زندگی کسانی که خود و فرزندانشان دارای ایمان و اخلاق اسلامی هستند ثابت می شود که قطعا یکی از عوامل مهم شغل و درآمد حلال است . مال حرام مانند آتش است همینطور که آتش فرش را یا چیز دیگری را می سوزاند مال حرام ایمان و سعادت انسان را طعمه خود قرار می دهد و از بین می برد مگر اینکه انسان توبه کند و حتی الامکان اموال حرام و شبه ناک را بصاحبانش برگرداند.
تجربه نشان داده که منحرفین از لقمه حرامند چنانکه حضرت امام حسین (ع ) به اهل کوفه فرمود : « ملئت بطونهم من الحرام » « اینها شکمهایشان از حرام پر شده است . » پناه بر خدا اگر حرام در نطفه افراد قرار بگیرد و ساختمان وجود انسانی از حرام رشد کند در این صورت است که به آسانی مرتکب جنایات جبران ناپذیری می شود که پشیمانی هم دیگر سودی ندارد و موفق به توبه هم نمی شود مانند لشکریان یزید و ابن زیاد و عمربن سعد و شمر که به خسران دنیا و آخرت گرفتار شدند و با جنایتی که کردند صددرصد جهنمی شدند و بعد از شهادت امام حسین (ع ) روز خوش ندیدند و دو سه سال بعد به وسیله مختار به جهنم واصل شدند و نام ننگشان باقی مانده است . در هر دوره و زمانی و در هر موقعیتی ممکن است افراد حرام خور آلوده به گناه و جنایت شوند و افراد حلال خور اهل نجات و تقوا و عاقبت بخیر شوند و آرامش بر روح وروان آنان حاکم گردد و این به برکت مال حلال و مباح است . پاکی مال راههائی دارد از جمله کسب حلال و تلاش و زحمت در راه بدست آوردن آن و ادای خمس و زکات آن در صورتی که مشمول خمس و زکات شود یعنی سرمایه و مالی که یک سال از آن بگذرد باید یک پنجم آن را به عنوان خمس بدهد و اگر گندم یا جو یا کشمش یا شتر و گاو و گوسفند و طلا و نقره است اگر به حدنصاب برسد واجب است مقدار معینی از آنرا که در رساله های عملیه آمده است به عنوان زکات بپردازد.
3 ـ عامل سوم آرامش روح وروان معاشرت با خوبان و پرهیز از نااهلان است .
همنشین تو از تو به باید
تا تو را عقل و دین بیافزاید
گلی خوش بوی در حمام روزی
رسید از دست محبوبی به دستم
بدو گفتم که مشکی یا عبیری
که از بوی دلاویز تو مستم
بگفتا من گلی ناچیز بودم
ولیکن مدتی با گل نشستم
کمال همنشین در من اثر کرد
 
وگرنه من همان خاکم که هستم

............................

http://www.islamicgc.com/Articles/Show.aspx?ID=124

چه بخوریم، چه نخوریم؟

آیات بسیاری در زمینه ی خوردن بیان شده که فرموده اند : " کلوا " ، منتهی در خوردن می گوید ؛ "کُلُوا مِنْ الطَّیِّبَاتِ" 2 ، « طَّیِّبَ » یعنی دلپسند . یعنی چیزی که می خورید باید طبع آنرا بپذیرد . افتخارات اسلام این است که تمام اوامرش حکمت دارد . چه آنجا که گفته بخورید و چه آنجا که گفته نخورید ، همه از روی حساب و کتاب و حکمت است .به طور مثال در مورد خوردن گوشت خوک خیلی بحث بود که چرا دراسلام خوردن گوشت خوک حرام است ! چند سال پیش دانشمندان کشف کردند که در گوشت خوک کرم هایی نهفته که موجب بسیاری از بیماریها می باشد .

 

اگر کمی دقیق تر به مسائل بنگریم ، متوجه خواهیم شد خداوندی که ما را و دستگاه گوارش ما را ساخته ، قطعاً بر شرایط و حالات آن از ما بیشتر مطّلع است ، مثل مهندسی که هواپیما را می سازد و می گوید سوخت این هواپیما از نوع بنزین خاصی است که با غیر از آن پرواز نمی کند و از بین می رود . خداوند هم ما را آفریده ، و هم خوک و دیگر موجودات را ، و می داند که بعضی با بعضی سازگاری ندارند . باید دانست و یقین داشت که هرچه در اسلام امر و نهی شده حتماً دلیلی دارد که ما از فهمیدن آن ناتوان هستیم .
از امام صادق (علیه السلام) در روایتى آمده است که یکى از صحابه ی رسول خدا از آن حضرت خواست که او را راهنمایی کند تا خداوند وى را مستجاب الدعوه قرار دهد. حضرت فرمود: غذایت را حلال گردان ، مستجاب الدعوه مى شوى

..........................

http://www.niksalehi.com/din-andishe/archives/126221.php

قاتل واقعی امام حسین (ع)

فَلْینْظُرِ الْإِنْسَانُ إِلَى طَعَامِهِ
انسان باید به غذای خویش بنگرد! «عبس/24»
راز قتل امام حسین علیه السلام در کریمه یاد شده نهفته است!

.......................


آری! اگر نبود "ملئت بطونهم من الحرام" چه کسی این گستاخی را داشت که جگر گوشه پیامبر(ص) را سر بریده آنگاه بر فراز نیزه ها در هر کوی برزن بچرخاند و پیوسته هتک حرمت کند؟!
دین و اندیشه
ابوالقاسم شکوری

 

http://hovallah.mihanblog.com

آدرسهای متن کامل در آدرس بالا ذکر شده است

http://valasr14.persianblog.ir

http://yabaqeyatallah.blogfa.com

 

 

 

 

 

 

 


نوشته شده در دوشنبه ۱۳ دی ،۱۳۸٩ساعت ٩:٥٤ ‎ق.ظ توسط ن.غ| نظرات ()
طبقه بندی:  

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin