قرآن کریم

صادقین چه کسانی هستند؟ ‏

«یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ کُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ»(119)، «اى کسانى که ایمان آورده‏اید از خدا بترسید و با راستگویان باشید.» در روایات شیعه و سنى آمده است که مقصود از «الصَّادِقِینَ» در این آیه ، محمّد (صلى اللَّه علیه و آله) و آل محمّد (علیهم السلام) مى‏باشند.

(آیه 177 سوره‏ى بقره، اهل ایمان، انفاق، نماز، وفاى به عهد و صبر در برابر مشکلات را صادق مى‏شمارد و آیه 15 سوره حجر و 8 سوره حشر، مهاجرانِ رنج کشیده و جان بر کف را «صادق» شمرده است.)

 

نکات آیه:

1- دوستى، همنشینى و همراهى با راستگویان، یکى از عوامل تربیت و جلوگیرىِ انسان از انحراف است. «اتَّقُوا اللَّهَ وَ کُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ»

2- از رهبران الهى جدا نشویم. «کُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ»

3- رهبران الهى معصوم هستند، و گر نه خداوند فرمان نمى‏داد با آنان باشید.«کُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ»

4- تکامل جامعه در سایه‏ى ایمان، تقوا و اطاعت از رهبر معصوم است. «آمَنُوا»، «اتَّقُوا»، «مَعَ الصَّادِقِینَ»

5- در هر زمان باید معصومى باشد که مسلمانان با او همراه باشند. «کُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ»

6- جایگاه صدق تا حدّى است که خداوند به جاى «معصومین»، «صادقین» به کار برده است، و کسانى را که مراحل ایمان و تقوا را پشت سر گذاشته‏اند، با این عنوان ستایش کرده است. «آمَنُوا»، «اتَّقُوا»، «الصَّادِقِینَ»

 

وای بر دلهای بیمار

وَ أَمَّا الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزادَتْهُمْ رِجْساً إِلَى رِجْسِهِمْ وَ ماتُوا وَ هُمْ کافِرُونَ (توبه/125)، و امّا آنان که در دلهایشان بیمارى است، (آیات قرآن) پلیدى بر پلیدى آنان افزاید و در حال کفر بمیرند.

نکته‏های آیه:

اگر لاشه‏ى مرده‏اى در استخر بیفتد، هر چه باران بیشتر بر آن ببارد، بدبوتر مى‏شود. این بوى بد به خاطر باران نیست، بلکه به خاطر آن مردار است. روحِ لجاجت و تکبّر در انسان، سبب مى‏شود که با نزول آیات قرآن، بیماردلان، متکبّرتر شوند و لجاجت، تعصّب و عناد بیشترى از خود نشان دهند.

 

پیام های آیه:

1- بیمارى‏هاى روحى، مثل بیمارى‏هاى جسمى است، اگر به فکر چاره نباشیم، گسترش یافته، انسان را نابود مى‏کند. «فَزادَتْهُمْ رِجْساً إِلَى رِجْسِهِمْ»

2- کفر، حق‏پوشى و ناسپاسى، بیمارى خطرناکِ روح و دل انسان‏هاست. «فِی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ» ... «کافِرُونَ»

3- منافق، بدعاقبت است. «ماتُوا وَ هُمْ کافِرُونَ»      

 

http://www.tebyan.net/religion_thoughts/articles/quranicarticles/2010/12/5/146384.html

 

 

 


نوشته شده در یکشنبه ۱٤ آذر ،۱۳۸٩ساعت ۱٢:٥۳ ‎ب.ظ توسط ن.غ| نظرات ()
طبقه بندی:  

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin